Рінат Ахметова є акціонером Південного гірничо-збагачувального комбінату (Фото: @metinvest.media)
Про це у Telegram-каналі повідомив голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко.
За його словами, це податки та штрафи за неправомірне застосування податкових пільг при виплаті дивідендів цією компанією кіпрським фірмам.
Так під час перевірки податкова виявила, що протягом трьох років ПівдГЗК перерахувало дивіденди 12 акціонерам — резидентам Кіпру. Їх загальна сума склала 29,8 млрд грн.
«При виплаті дивідендів застосовувалася пільгова ставка оподаткування — 5%, до бюджету сплачено 1,49 млрд грн. Ретельна перевірка показала, що ці кіпрські компанії – «технічні». — повідомив Кравченко. — «Отримані кошти оперативно перераховувалися компаніям-резидентам Нідерландів. Отже, кіпрські компанії не є бенефіціарними власниками доходу, пільгове оподаткування — незаконне».
Тому, за його словами, ДПС донараховано основний платіж — 2,98 млрд грн та штрафи — 0,8 млрд грн.
«Позицію податкової товариство оскаржувало в суді. Однак Верховний Суд поставив крапку в судовій тяганині, скасувавши рішення двох перших інстанцій», — додав Кравченко.
За його словами, у підприємства, після оприлюднення рішення суду, є 10 днів, щоб сплатити до бюджету відповідні кошти. А у разі несплати — через суд будуть заблоковані рахунки та заарештовано майно на суму заборгованості.
У зазначеній справі Південний ГЗК діяв у суворій відповідності до норм Податкового кодексу та міжнародного права, які були чинними в період виплати дивідендів у 2017−2019 роках, повідомила пресслужба комбінату.
«Кіпрські компанії, які є акціонерами активу, надали Південному ГЗК всі необхідні документи для застосування ставки податку на репатріацію дивідендів», — йдеться в повідомленні. — «У своїх діях Південний ГЗК керувався чинними на той час роз’ясненнями Податкової служби України та судовою практикою».
Крім того, згідно з повідомленням, адміністративні суди першої та апеляційної інстанції не розглядали справу по суті, а скасували податкові повідомлення-рішення, насамперед посилаючись на мораторій на проведення податкових перевірок під час війни.
«Водночас Верховний суд змінив раніше сформовану практику щодо мораторію на проведення податкових перевірок і, без належного вивчення матеріалів справи, фактично взяв на себе повноваження суду першої інстанції — ухвалив нове, негативне для Південного ГЗК рішення», -повідомила пресслужба. — «…Південний ГЗК продовжує захищати свої права всіма законними методами».
Як повідомлялось, Південний ГЗК входить до п’ятірки найбільших виробників залізорудної сировини в Україні.
Підприємство контролює група Метінвест і компанія Lanebrook Ltd.
Згідно з інформацією в Youcontrol, Рінат Ахметов володіє 34,9% Південного ГЗК.
Метінвест у 2024 році порівняно з 2023 роком скоротив виробництво готової продукції на 6% до 2 159 тис. тонн.
71,24% групи Метінвест належить Рінату Ахметову, а ще 23,76% – Смарт Холдингу.