Андрій Пишний, голова НБУ (Фото: Національний банк України / Facebook)
Рішення про збереження облікової ставки сприятиме підтриманню стійкості валютного ринку, збереженню контролю над інфляційними очікуваннями та поступовому сповільненню інфляції до цілі 5%, заявили у НБУ.
«Ураховуючи значний рівень невизначеності, що в останні місяці лише посилився, НБУ гнучко реагуватиме на зміни в балансі ризиків для цінової динаміки та інфляційних очікувань», — додали у Нацбанку.
Зростання інфляції
Упродовж І кварталу 2025 року інфляція очікувано зростала та в березні сягнула 14,6% рік до року. У НБУ пояснили таку динаміку залишковими ефектами гірших торішніх урожаїв, подальшим підвищенням цін на підакцизну продукцію, а також впливом фундаментальних чинників, зокрема з боку збільшення витрат підприємств на енергоресурси й оплату праці та стійкого споживчого попиту. Подальше зростання інфляції послуг теж є індикатором усе ще суттєвого внутрішнього цінового тиску.
«Інфляція повернеться до зниження влітку й сповільниться до однознакового рівня наприкінці року», — прогнозує регулятор.
У результаті інфляція наприкінці 2025 року знизиться до 8,7%, а у 2026 році – до цільового показнику у 5%. Раніше НБУ прогнозував 8,4% інфляції на кінець 2025 року.
Динаміка ВВП України
«Відновлення економіки триватиме, але залишатиметься обмеженим через наслідки війни та торговельні протистояння у світі», — зазначили у НБУ.
Загострення торговельних протистоянь у світі наразі не позначилося на українській економіці, проте надалі стримуватиме її відновлення. Тарифні війни, ймовірно, призведуть до певного послаблення зовнішнього попиту на окремі товари українського експорту, хоча агропродукція залишатиметься затребуваною навіть в умовах охолодження світової економіки.
Ураховуючи зазначені чинники, НБУ дещо погіршив свої оцінки динаміки економічного відновлення. Очікується, що у 2025 році економіка України зросте на 3,1%. У 2026, 2027 роках зростання реального ВВП пришвидшиться до 3,7−3,9%. Попередній прогноз зростання ВВП на 2025 рік — 3,6%.
«Після значних цьогорічних надходжень зовнішня фінансова допомога знизиться в наступні роки, однак її вистачатиме для беземісійного фінансування дефіциту бюджету та підтримання стійкості валютного ринку», — запевнили у Нацбанку.
Прогноз НБУ передбачає утримання облікової ставки на рівні 15,5% упродовж наступних місяців і повернення до циклу пом’якшення процентної політики після проходження піку цінового сплеску та зниження ризику закріплення інфляції на двознаковому рівні. У разі посилення цього ризику НБУ утримуватиме облікову ставку на поточному рівні довше, ніж передбачається оновленим макропрогнозом, та буде готовий ужити додаткових заходів.
Повну версію квітневого макроекономічного прогнозу буде оприлюднено в Інфляційному звіті 24 квітня 2025 року.
Наступне засідання правління НБУ з питань монетарної політики відбудеться 5 червня 2025 року.
Як повідомлялося, 6 березня НБУ підвищив облікову ставку з 14,5% до 15,5%.
Перед тим НБУ 23 січня ухвалив рішення підвищити облікову ставку з 13,5% до 14,5%.
Ще раніше, 12 грудня 2024 року правління НБУ підвищило облікову ставку з 13% до 13,5%.
Від початку повномасштабного російського вторгнення мінімальна облікова ставка НБУ становила 10% (до червня 2022 року), максимальна — 25% (з червня-2022 по липень-2023).