Десять країн ЄС закликали заборонити імпорт російського газу (Фото: REUTERS/Stringer)
До ініціативи приєдналися Данія, Фінляндія, Чехія, Румунія, Швеція, Ірландія, Польща і три балтійські країни, повідомляє агентство Bloomberg
Вони пропонують заборонити імпорт російського природного газу трубопроводами та скрапленого природного газу (СПГ) до країн ЄС, щоб зменшити доходи Кремля. Як йдеться в матеріалі, залежність окремих країн від газу з Москви досі перешкоджала санкціям проти цього ресурсу.
Будь-які обмежувальні заходи вимагають одностайного схвалення всіх 27 країн-членів ЄС. Це стало значною перепоною через відкритий скептицизм прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до таких кроків.
«Кінцевою метою має стати заборона імпорту російського газу та СПГ у найкоротші терміни», — зазначається в документі. Як йдеться в матеріалі, альтернативою до повної заборони може стати поступове скорочення використання російського газу і СПГ, як це вже було передбачено в дорожній карті RePowerEU.
Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, планує наступного місяця представити детальний план щодо поступової відмови від російської енергії.
Раніше повідомлялося, що 1 січня 2025 року закінчилася дія транзитної угоди між Газпромом і Нафтогазом, у зв’язку з чим Україна зупинила транзит російського газу своєю територією. Транспортування російського газу припинено від точки входу Суджа на східному кордоні України до точок виходу на західному і південному кордонах країни.
Президент України Володимир Зеленський прокоментував припинення транзиту російського газу через Україну, заявивши, що це одна з найбільших поразок Росії.
У МЗС України прокоментували припинення транзиту російського газу, заявивши, що Україна позбавила російського диктатора Володимира Путіна одного з останніх важелів впливу на Європу.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що московська імперія втратила можливість маніпулювати політиками і цілими країнами.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував нову модель роботи української ГТС.
У Єврокомісії прокоментували припинення транзиту російського газу через Україну, заявивши, що газова інфраструктура Євросоюзу досить гнучка.
При цьому прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що припинення транзиту російського газу через Україну нібито матиме серйозні наслідки для членів Європейського Союзу, але не для Росії.
Водночас західні ЗМІ повідомляли про те, що після зупинки транзиту Росія битиме по українській ГТС.