Кабінет міністрів (Фото: NV/Наталья Кравчук)
«Кошти за позикою надаються шляхом переказу до Фонду фінансового посередництва зі сприяння залученню ресурсів для інвестування в зміцнення України (Facilitation of Resources to Invest in Strengthening Ukraine Financial Intermediary Fund), заснованого Світовим банком 10 жовтня 2024 р., на користь держави», — йдеться в постанові Кабінету міністрів № 1388 від 6 грудня.
Уточнюється, що ця угода з умовними зобов’язаннями здійснюється шляхом укладення договору купівлі сертифіката (Certificate Purchase Agreement) між Україною як позичальником, FFB та Агентством з міжнародного розвитку США (USAID), а також договору гарантії та погашення позики (Loan Guarantee and Repayment Agreement) між Україною та USAID і випуску Україною в особі Мінфіну як позичальником сертифіката заборгованості (Certificate of Indebtedness) на користь FFB, забезпеченого гарантією USAID.
На суму позики нараховуються відсотки за ставкою 1,3% річних + поточна середня ставка за річними казначейськими зобов’язаннями США, а виплата їх і погашення здійснюються за рахунок доходів, отриманих від заморожених активів РФ.
Раніше повідомлялося, що в червні 2024 року учасники саміту G7 в Італії досягли політичної угоди щодо використання доходів від заморожених активів РФ для допомоги Україні (механізм ERA). Ішлося про надання Києву кредитів у $50 млрд до кінця цього року. Передбачається, що США нададуть приблизно $20 млрд, ЄС — EUR18,115 млрд (приблизно $20 млрд), Японія — 471,9 млрд ієн (приблизно $3,1 млрд), Великобританія — GBP2,26 млрд (майже $3 млрд за поточним курсом).
Міжнародний валютний фонд в оновленій за підсумками п’ятого перегляду програмі розширеного фінансування EFF зазначив, що за завершення війни наприкінці 2025 року Україні із зазначених $50 млрд для підтримки бюджету знадобиться $33,1 млрд: наступного року — $19,1 млрд, 2026-го — $9,2 млрд і 2027 року — $4,9 млрд. За негативного сценарію продовження війни до середини 2026 року бюджету України для покриття дефіциту потрібні будуть усі $50 млрд.
У жовтні 2024 року повідомлялося про те, що США готові виділити Україні до $20 млрд. Ці кошти буде виділено в межах кредиту G7, який погашатимуть за рахунок прибутку, отриманого від заморожених російських активів.