В Україні розташовані родовища 22 з 34 критичних мінералів, визначених ЄС як необхідні для забезпечення енергетичної безпеки.
Корисні копалини України посіли центральне місце у світовій геополітиці, а американський лідер Дональд Трамп прагне укласти угоду з президентом України Володимиром Зеленським, щоб отримати доступ до них. Глава Вашингтона регулярно натякає на те, що саме угода щодо українських надр допоможе домогтися завершення війни.
З розвитком сучасної промисловості корисні копалини стають дедалі важливішими. Угода з Україною є не просто забаганкою Трампа, а ретельно спланованою угодою американського лідера, яка піде на користь економіці США, пише The Independent.
Наскільки багато корисних копалин в України
Зазначається, що глибоко під землею в Україні знаходиться одне з найчудовіших геологічних утворень у світі – “Український щит”. Це масивна кристалічна порода, яка утворювалася понад 2,5 мільярда років тому. Вона простягається на більшій частині території країни.
У виданні підкреслили, що за час свого існування “Український щит” пережив формування гір, утворення і переміщення магми, а також інші зміни. Завдяки цьому було створено сприятливі геологічні умови для формування низки родовищ корисних копалин, включно з літієм, графітом, марганцем, титаном і рідкоземельними елементами. У наш час вони мають вирішальне значення для промисловості.
За даними видання, в Україні розташовані родовища 22 з 34 критичних мінералів, визначених ЄС як необхідні для забезпечення енергетичної безпеки. Завдяки цьому Україна є однією з найбільш багатих на ресурси країн світу.
Журналісти додали, що світ прагне до декарбонізації, підвищуючи попит на найважливіші мінерали. Зокрема, електромобілі, вітряні турбіни та сонячні батареї потребують літію, кобальту та рідкоземельних елементів, які є в України.
У виданні поділилися, що ціна на літій у 1990-х роках становила 1 500 доларів за тонну, а в останні роки він подорожчав приблизно до 20 000 доларів. За прогнозами аналітиків, до 2040 року попит на нього зросте майже в 40 разів.
Загалом Україна має три великих родовища літію – Шевченківське в Донецькій області, а також Полохівське і Станкуватське в Кіровоградській області. Багато родовищ корисних копалин залишаються практично нерозвіданими через вторгнення Росії, яке порушило роботу гірничодобувних підприємств і пошкодило інфраструктуру.
У Шевченківському літієвому родовищі міститься висока концентрація сподумену, який є основним літійвмісним мінералом. Його використовують у виробництві акумуляторних батарей, а запаси оцінюють у 13,8 мільйона тонн літієвих руд. Головна проблема полягає в тому, що для видобутку сподумену необхідно вкласти 10-20 мільйонів доларів у геологорозвідку, зазначили у виданні.
Запаси Полохівського родовища становлять близько 270 тисяч тонн літію. Воно вважається однією з найкращих літієвих ділянок у Європі, підкреслили у виданні.
Проте літій є лише одним з елементів мінеральних ресурсів України. У Геологічній службі США говорили про те, що наша країна посідає третє місце у світі з видобутку рутила – 15,7% від загального обсягу. Крім цього, Україна посідає шосте місце серед найбільших виробників залізної руди і титану, а також сьоме місце серед виробників марганцевої руди.
Крім того, у виданні поділилися, що Україна володіє найбільшими в Європі запасами урану. Він необхідний для атомної енергетики та виробництва зброї.
Також у виданні нагадали, що в Україні зосереджені найбільші у світі розвідані запаси марганцевих руд. Більша частина розташована в Нікопольському басейні.
Журналісти підкреслили, що двосторонні переговори між Україною та США тільки підкреслюють геополітичну важливість цих ресурсів. Згідно з попередньою угодою, Україні доведеться відраховувати 50% від майбутніх доходів від мінеральних ресурсів, нафти й газу та інших видобувних матеріалів до інвестиційного фонду реконструкції для післявоєнного відновлення країни. Цей фонд перебуватиме під спільним управлінням Києва і Вашингтона.
Корисні копалини є і у США
У виданні звернули увагу на те, що у США також досить багато корисних копалин. Проте американці не займаються їхнім видобутком досить масштабно через екологічні норми і високу вартість робочої сили. Тому у Вашингтоні віддають перевагу закордонним ринкам.
Такий підхід призвів до того, що США стали залежні від імпорту, зокрема, з Китаю. Саме КНР домінує у виробництві та переробці найважливіших мінералів, додали у виданні.
Журналісти вважають, що якщо США вдасться роздобути корисні копалини України в обмін на припинення війни, це позбавить Вашингтон необхідності купувати їх у Китаю.
У США розроблено значні запаси літію, включно з тими, що розташовані в долині Клейтон у Неваді та Кінгс-Маунтін у Північній Кароліні. Проте більша частина поточного виробництва літію припадає на “розсільні операції”, які передбачають видобуток із сольових розчинів. Це дорожче, ніж видобуток із твердої породи, пояснили у виданні.
Чи вигідна Україні угода зі США
У виданні резюмували, що після відновлення стабільності в України з’явиться можливість змінити глобальний ланцюжок поставок найважливіших мінералів. Навіть за частки всього 50% Україна зможе фінансувати внутрішню інфраструктуру, зростання промисловості, створення робочих місць і відновлення економіки.
Угода про корисні копалини – важливі новини
Раніше у Financial Times писали, що СБУ з поліграфом розслідує витік проєкту угоди США про надра. Зазначається, що президент України Володимир Зеленський доручив спецслужбі з’ясувати, хто “злив” документ. Перевіряють працівників кількох міністерств.
Крім того, у виданні Politico вважають, що угода про корисні копалини перетворилася для України на катастрофу. Журналісти заявили, що Україна потенційно має великі поклади найважливіших мінералів, але для їхнього видобутку знадобляться світ і мільярди доларів.