За словами експерта, президент США визнав, що російський диктатор переграв його.
Новий погляд президента США Дональда Трампа на російського диктатора Володимира Путіна є розривом з минулим. Повага американського лідера до президента РФ, рішення якого він називав “розумними” та “геніальними”, різко відрізняється від його коментарів про українського президента Володимира Зеленського, з яким у нього відбувся скандал у Білому домі. Про це пише професор міжнародних відносин у Міському коледжі Нью-Йорка та старший науковий співробітник Інституту досліджень війни і миру ім. Зальцмана Колумбійського університету Раджан Менон для The Guardian.
Ще в лютому Трамп заявляв, що вторгнення РФ не має значення для США, адже, порівняно з Європою, вони відокремлені від України “великим, великим прекрасним океаном”. Також тоді він розкритикував допомогу Україні, яку надав колишній президент Джо Байден, назвавши це марною тратою грошей платників податків.
“Тепер Трамп не лише змінив свій погляд на Путіна, приголомшивши багатьох у своєму русі “Америка понад усе”; він вирішив почати озброювати Україну. Ну, на кшталт того. Трамп пішов далі, фактично визнавши, що Путін переграв його. Він вирішив продавати військову техніку окремим європейським країнам, щоб вони могли постачати її Україні та поповнювати свої арсенали за рахунок закупівель у США”, – нагадав автор матеріалу.
Крім того, Трамп попередив Путіна, що якщо він не погодиться на припинення вогню, то через 50 днів Росія буде обкладена митами на рівні 100% так само як і країни, які будуть продовжувати торгувати з нею після закінчення цього терміну.
“Дві речі очевидні. По-перше, погляд Трампа на Путіна змінився, несподівано і різко. По-друге, війна, про яку Трамп колись говорив, що вона не є справою Америки, тепер, очевидно, має значення. Президент заявив, що європейські країни купуватимуть “найсучасніше” американське військове обладнання вартістю “мільярди доларів” для озброєння України. Згідно з одним повідомленням з посиланням на “джерело, знайоме з планом”, загальна сума складе $10 млрд”, – підкреслив Менон.
За словами професора, все це має вигляд великої угоди, але важливо в такому разі вийти за межі заголовків та гучних заяв й заглибитися у деталі.
“Візьмемо цифру в 10 мільярдів доларів. Це, безумовно, не копійки. Більше того, основна одиниця обладнання, про яку поки що йдеться, система протиракетної оборони “Patriot” – “великої дальності, великої висоти, всепогодний” – надасть відчайдушно необхідну допомогу мешканцям українських міст, які потерпають від безперервних хвиль атак безпілотників – по кілька сотень за ніч – і ракет, які проривають перевантажену оборону”, – пояснив науковець.
Іншою системою, про яку вже згадувалося, є об’єднана протиракета класу “повітря-поверхня (Jassm), яка має стелс-технологію та GPS-наведення з радіусом дії 370 кілометрів.
“Україна зможе використовувати свої винищувачі F-16 американського виробництва для запуску Jassm на територію Росії з позицій, недосяжних для російських систем протиповітряної оборони. Але один Jassm коштує близько 1,5 млн доларів, тож витрати швидко зростуть. Інші елементи були згадані, але лише в загальних рисах; все ж таки, їхня вартість також має бути врахована, маючи на увазі, що війна може затягнутися. Отже, $10 млрд можуть бути швидко вичерпані”, – вважає експерт.
Менон нагадав, що Трамп не запевняв, що після витрати 10 млрд доларів будуть наступні продажі на користь України.
“Встановлений Трампом 50-денний дедлайн дозволяє Путіну продовжувати свій літній наступ і навіть може стати стимулом для його прискорення. Росія вже відмахнулася від тарифної загрози Трампа. Її експорт до США у 2024 році склав $526 млн, що є мізерною часткою її глобальних продажів”, – зауважив автор матеріалу.
Водночас вторинні мита Трампа завдадуть шкоди Росії, яка у 2024 році заробила 192 млрд доларів на світовому експорті нафти та супутніх товарів, більшу частину з яких країна отримала від Індії та Китаю.
“Якщо президент виконає свою погрозу, Пекін, безсумнівно, відповість, і наслідки будуть болючими: експорт США до Китаю минулого року склав 144 мільярди доларів. Чи піде Трамп на це в будь-якому випадку, та ще й під час своїх торгових воєн, які вже почали підвищувати ціни в США? Його послужний список щодо тарифних загроз залишає місце для сумнівів”, – додав професор.
Тому, на думку Менона, зарано робити висновок, що це поворотний момент, який може змінити хід війни.
“Нова політика Вашингтона може виявитися набагато менш доленосною, ніж побоюються критики Маґи, і не настільки трансформаційною, як сподіваються Київ і його західні прихильники”, – зауважили у повідомленні.
Трамп і Україна – останні новини
Як писав УНІАН, колишній радник американського президента Джон Болтон заявив, що Трамп хоче дистанціюватися від України і готує шляхи відступу. За його словами, нещодавні рішення президента США щодо України демонструють роздратування через залучення до війни, яку він вважає справою Європи.
“Парадоксально, але його ухиляння демонструє, як ефективно можуть працювати політико-військові альянси: передаючи ресурси між членами задля розгортання на найважливіших напрямках. При цьому він не втратив політичної підтримки – навіть серед республіканців, які раніше виступали проти військової допомоги Україні”, – зауважив Болтон.
Водночас глава МЗС Німеччини Йоханн Вадефуль відповів, хто схилив Трампа до підтримки України. Він наголосив, що саме канцлер Німеччини Фрідріх Мерц відіграв ключову роль у рішенні президента США продовжити військову допомогу Україні.
“Це в значній мірі стало результатом ініціативи канцлера. Фрідріх Мерц зіграв важливу роль у цьому процесі, адже з самого початку чітко заявляв про свою підтримку України”, – наголосив міністр.