Без значної військової підтримки США Україні загрожує колапс фронту у віддаленій перспективі.
Поведінка росіян в Стамбулі показала, що Кремль не має найменшого наміру домовлятися про мир. А отже війна триватиме ще кілька років, якщо США своїми діями не змінять баланс сил різко на користь України. Про це пише київський кореспондент британського видання The Guardian Пітер Бомонд після спілкування з кількома українськими посадовцями.
“Росіяни не можуть нас знищити, а ми не можемо звільнити територію. Без США неможливо змінити баланс. [І з часом] це змістить баланс на бік Росії. Ми все ще будемо жити, але заплатимо величезну ціну”, – сказав йому високопоставлений український чиновник, який побажав залишитися неназваним.
У своїх висновках українці посилаються на заяви російських делегатів під час переговорів в Стамбулі – на їхні максималістські територіальні вимоги та погрози вічною війною.
Українські посадовці переконані, що навіть у випадку, якщо переговорний процес триватиме у якомусь форматі, Київ та Москва досі дуже далекі у своїх позиціях щодо низки ключових питань – тих, що визначають фактичний суверенітет України.
“Чисельність [української] армії буде обмежена економічними причинами. Нейтралітет [якого вимагає Росія] – це питання формулювань. Але ми не можемо погодитися на скасування зв’язків із Заходом”, – сказав співрозмовник The Guardian.
Нардеп Олександр Мережко, голова Комітету із міжнародних справ, зазначив, що поточна реальність полягає в тому, що Київ змушений боротися за прихильність Дональда Трампа, який у кращому разі проявляє байдужість до України.
“Ми підігруємо, ми намагаємося зробити все можливе, бо не хочемо втратити підтримку США. Ми не хочемо, щоб нас звинувачували в тому, що це (провал переговорів – УНІАН) – наша провина”, – сказав він.
Колишня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр зазначає, що Путін і Трамп зовсім по-різному дивляться на війну та на мирні переговори. На її переконання, російський диктатор має стратегічну мету — повністю окупувати всю територію України, тоді як Трамп мислить бізнесовими категоріями і вірить у можливість укласти угоду, яка принесе користь усім.
Усе це переконало Маляр, що найімовірніший розвиток подій – це продовження активних бойових дій у довготривалій перспективі.
“Якщо запитати про шанси, я б сказала, що існує 90% ймовірність того, що ця війна триватиме ще один-два роки”, – сказала вона.
Небезпека, яку багато хто усвідомлює, полягає в тому, що в умовах тривалої виснажливої війни, маючи від початку менше ресурсів, ніж Росія, та втративши більшу частину американської військової підтримки, Україна ризикує зазнати стратегічної поразки.
“Війна на виснаження схожа на плато з обривом на кінці. Цей обрив – це колапс лінії фронту. Неможливо сказати, коли це станеться. Але потрібно рухатися вперед у майбутнє. Щоб запобігти цьому, нам потрібно раціоналізувати наші військові зусилля, стати ефективнішими”, – сказав неназваний український високопосадовець.
Переговори в Стамбулі: останні реакції
Як писав УНІАН, після провалу переговорів між Україною та РФ у Туреччині група сенаторів США закликала Конгрес ухвалити двопартійний законопроєкт про запровадження нових санкцій проти Росії. Йдеться про закон, який передбачає запровадження 500% мита на імпорт до США товарів з країн, які продовжують купувати російські енергоносії.
Британський соціолог Лорд Ешкрофт зазначив, що минулого тижня Путіна вперше за довгий час загнали у глухий кут, але Трамп так і не показав належної реакції на витівку Москву із “клоунською” делегацією. Між тим саме президент США має усі важелі, щоб вплинути на Кремль.