Такий різкий розворот США в позиціях щодо Криму “створить небезпечний прецедент”, зазначив експерт.
Якщо Білий дім визнає окупацію українського півострова Крим Росією, це завдасть удару по ключовому стовпу Статуту ООН і поставить під загрозу весь світовий порядок. Про це попередив провідний експерт Атлантичної ради, одного з головних зовнішньополітичних аналітичних центрів у Вашингтоні, Пітер Дікінсон, передає Forbes.
“Будь-яке визнання США захоплення Криму Росією стане прямим нападом на Статут ООН. По суті, ООН була створена після Другої світової війни для підтримки нового світового порядку, який відкидав ідею зміни кордонів силою”, – пояснив аналітик.
Нагадується, що заборона на збройні захоплення стала наріжним каменем Статуту ООН, ухваленого 1945 року. Вона була визнана запобігти появі нового Гітлера та його кривавих війн за територію.
У ключовій статті Статуту ООН йдеться:
“Усі Члени повинні утримуватися у своїх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої держави”.
Дікінсон наголосив, що саме силою Росія намагається захопити й анексувати територію України:
“Будь-яка легалізація цих російських дій з боку США завдала б величезної шкоди світовому порядку і підірвала б найфундаментальніші принципи міжнародної системи безпеки”.
При цьому наголошується, що існує й ширша загроза: якщо Путін доб’ється перемоги й отримає Крим, це може підштовхнути його до нових захоплень українських територій у майбутньому та надихнути інші держави з експансіоністськими амбіціями розпочати власні війни.
У Forbes також нагадали: коли 2014 року Росія ввела до Криму свою “тіньову армію”, тодішній президент США Барак Обама об’єднався з лідерами ЄС, Франції, Німеччини, Італії, Японії та Великої Британії, щоб запровадити санкції проти Москви. В ухваленій ними Гаазькій декларації провідні демократії світу заявили про підтримку територіальної цілісності та незалежності України, застерігаючи Кремль:
“Міжнародне право забороняє придбання частини або всієї території іншої держави шляхом примусу або сили. Такі дії порушують принципи, на яких заснована міжнародна система”.
Тепер же Білий дім, схоже, готовий відмовитися від цієї спільної позиції Гаазького альянсу і колективного протистояння захопленню стратегічно важливого кримського півострова, де базується Чорноморський флот Росії, зазначили у виданні.
За прогнозом Дікінсона, такий різкий розворот США “створить небезпечний прецедент і переконає Росію та інші держави в тому, що чинні заборони на використання сили для захоплення територій більше можна ігнорувати без наслідків”.
“Відмова від недоторканності кордонів означає вступ у нову епоху воєн – чого ми не бачили в широкому масштабі вже кілька поколінь. Європейці розуміють: якщо Україна впаде – вони абсолютно не готові протистояти переможній і загартованій у боях російській армії”, – заявив аналітик.
Окупація Криму Росією: яка позиція Трампа
Як писав УНІАН, 25 квітня президент США Дональд Трамп підтвердив, що хоче визнати окупований Крим російським:
“Я думаю, що війна почалася, коли вони почали говорити про вступ до НАТО. Крим залишиться з Росією”.
Президент України Володимир Зеленський зі свого боку заявив, що Україна не може відмовитися від Криму. Хоча при цьому він визнав, що зараз у Києва немає достатньої кількості озброєння, щоб повернути контроль над півостровом силою.