ОгидаМедіа

Відкриваємо світ українських новин

Угода про рідкоземельні метали — про що не сказав Шмигаль / NV


Таку заяву у Telegram зробив народний депутат України Ярослав Железняк. «Ні, точно не буде. Тут премʼєр правий. Що він не сказав, так це те, що взагалі вся логіка майбутнього Фонду (а це основа угоди по копалинам) буде змінена. Тому тут буде і не так важливо, хто з країн яку допомогу до цього надавав, так як по факту не буде виплат (в найближчому майбутньому так точно). Тільки реінвестування», — зазначив Железняк.

Він також наголосив: «З тої чернетки документу (фінального немає), який я бачив у Вашингтоні, то він справді в рази краще, ніж який нам надіслали 23 березня».

«Якщо коротко: там про майбутні інвестиційні проекти і саме прибутки з них. Не діючі і не прямі податки, як це було. Ніяких АЕС, портів (діючих) чи газотранспортної системи.

Я б сказав він нам точно ок, навіть можна б було десь сказати, що вигідний (якщо вірити в дива і що саме відсутність такої угоди є перешкодою для інвестицій). Єдине що залишається, як для мене під питанням, це структура менеджменту Фонду. Хоча може воно і на краще”, — наголосив Железняк.

«P.S. Чисто для підняття настрою, думаю треба записати пункт для наших республіканських друзів, про обовʼязкову екскурсію у ОТГ Полтавської області для перемовин про видобуток газу. Тим більше Трамп як раз FCPA зупинив.

P. S.2 Якщо що, всю вищезгадану інформацію злив мені Галущенко. На допит з найсуворішим поліграфом його! Говорив, ще і флешку десь глубоко сховав”, — наголосив депутат.

Раніше повідомлялося, що Україна і США мали підписати рамкову угоду щодо рідкісноземельних металів 28 лютого 2025 року.

У документі йшлося про зобов’язання почати переговори із США про другу, більш детальну угоду, яка регулюватиме роботу Інвестиційного фонду відновлення України — двосторонньої структури, яку мали б створити Україна і США і куди Україна мала б вкладати 50% майбутніх доходів від нових розробок корисних копалин. Водночас на поточні доходи Нафтогазу та Укрнафти дія угоди не повинна була поширюватися.

Підписання угоди було скасовано після перепалки президента України Володимира Зеленського, президента США Дональда Трампа і віцепрезидента США Джей Ді Венса в Білому домі.

27 березня народний депутат України Ярослав Железняк розповів, що американська сторона вже передала Україні новий проєкт угоди про корисні копалини, який мають ратифікувати у Верховній Раді. Він датований 23 березня, і в ньому нібито йдеться про доступ США до всіх копалин у всій Україні, включно з поточними та майбутніми розробками.

31 березня повідомлялося, що Україна і США вперше детально обговорили новий драфт угоди щодо корисних копалин, яку запропонувала американська сторона. Того самого дня Дональд Трамп заявив, що Володимир Зеленський має намір відмовитися від угоди щодо видобутку корисних копалин, і застеріг, що в разі такого рішення він зіткнеться зі «значними проблемами».

28 березня Зеленський підтвердив, що Україна отримала від США новий проєкт угоди, і зазначив, що в документі з’явилися «деякі речі, які сторони вже відкидали».

Видання FT повідомляло, що в запропонованому США варіанті немає гарантій безпеки, а Вашингтон розширив перелік природних ресурсів, які Україна має передати під контроль Штатів.

4 квітня Володимир Зеленський заявив, що Україну на переговорах із США про ресурсну угоду представлятиме юридична компанія.

17 квітня уряди України та США підписали Меморандум про економічне партнерство.

18 квітня Кабінет міністрів оприлюднив повний текст Меморандуму між Україною та США та його неофіційний переклад українською. Він передбачає, що прем’єр-міністр Денис Шмигаль має відвідати Вашингтон, а переговорні групи країн не пізніше 26 квітня мають прозвітувати про прогрес для завершення обговорень та підписання угоди про створення інвестиційного фонду відбудови.

22 квітня президент України Володимир Зеленський заявив, що наразі триває юридична робота щодо угоди про корисні копалини між Україною та США, але дата підписання документа поки невідома.

27 квітня 2025 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль після зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом заявив про домовленість щодо того, що в угоді про корисні копалини не зараховуватиметься допомога Сполучених Штатів, яка була надана до підписання документа.