Сценарій, що США вийдуть з посередництва у переговорах між Україною і Росією є дуже реальним.
Не варто очікувати якихось проривів або конкретики від зустрічі у Лондоні з пониженим представництвом від України, Великої Британії, Німеччини, Франції і США. Про це воєнний оглядач Денис Попович сказав в ефірі телеканалу Суспільне.
На переконання Поповича, державний секретар США Марко Рубіо і спеціальний представник президента США Стів Віткофф відмовились від участі у зустрічі в Лондоні у зв’язку з тим, що президент України Володимир Зеленський чітко вказав, що саме українська делегація готова обговорювати, і що Україна не буде визнавати Крим російським.
“Американці, як ми знаємо, пропонували план Трампа щодо мирного урегулювання, який включав, серед іншого, і визнання російським окупований Крим. Для мене є великою загадкою, на що вони взагалі розраховували, оскільки визнавати російським окупований Крим або яку-небудь іншу територію України забороняє не лише Конституція і законодавство України, а й забороняє навіть американське законодавство”, – сказав Попович.
Він нагадав, що відповідний акт про заборону визнання анексії Криму був укладений в США під час першої каденції президентства Дональда Трампа.
При цьому, після відмови Рубіо від участі у зустрічі в Лондоні, очільники МЗС України, Німеччини, Великої Британії і Франції теж відмовились.
“Тобто, це зниження представництва. А зниження представництва, на мій погляд, означає те, що жодних проривів, жодної конкретики на цій зустрічі не буде ухвалено”, – наголосив Попович.
Він додав, що відбудуться технічні перемовини, а результати перемовин будуть донесені чиновниками на вищий рівень керівникам.
Водночас, експерт звернув увагу на повідомлення віце-президента США Джей Ді Венса про те, що США вийдуть з перемовин, якщо озвучені американською стороною пропозиції не будуть прийняті.
“Вихід американців з посередництва, станом на зараз, є цілком імовірним сценарієм. І за таких обставин нам важливо було би зберегти ту допомогу, яка ще надходить від США, і в плані передачі розвідданих, і в плані тих пакетів допомоги, які були ухвалені попередньою адміністрацією”, – вважає Попович.
Разом з тим, він звертає увагу, що чинна адміністрація США взагалі дуже часто міняє свої позиції.
Зрив переговорів у Лондоні – що відомо
Як повідомляв УНІАН, сьогодні, 23 квітня, у Лондоні планувалася зустріч у форматі “Європа+США” за участі очільників зовнішньополітичних відомств України, Великої Британії, Німеччини, Франції і США. Однак, держсекретар США Марко Рубіо скасував свою участь у зв’язку з тим, що Україна чітко заявила, що відхилить пункт пропозиції адміністрації Трампа щодо визнання контролю Росії над тимчасово окупованим Кримом. Замість Рубіо від США участь братиме спецпосланець президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог.
Українську делегацію мали представляти керівник Офісу президента Андрій Єрмак, міністр оборони Рустем Умєров і міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
22 квітня Зеленський наголосив, що Україна не визнає юридично російську окупацію Криму.
При цьому, віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що Америка відмовиться від посередництва між Росією та Україною, якщо не отримає позитивної відповіді щодо “мирного плану” президента Дональда Трампа стосовно припинення війни.