У грудні минулого року ми в NV погодилися підтримати масштабний проєкт — національний відбір конкурсу Підприємець року 2025 компанії EY (Ernst&Young). Його в Україні проводять уперше після паузи у 10 років. Ми не могли відмовитися, бо ця подія відповідає нашим цінностям, — NV виступає за економічні та особистісні свободи. Окрім того, нам хотілося підтримати вітчизняних підприємців, які працюють та розвиваються під час війни.
Сам конкурс стартував із подачі анкет, які проходили ретельну перевірку. Багато крутих підприємців, достойних перемоги, змагалися за найвищу нагороду. Журі, до складу якого увійшли президент Американської торгової палати Андрій Гундер, генеральна директорка Metro Україна Олена Вдовиченко та я, кілька днів визначало переможця. Урешті після довгих консультацій ми погодилися, що найкращий вибір — Василь Даниляк, СЕО групи компаній ОККО, співвласник Goro Development і співзасновник Goro Mountain Resort.
Останніми роками ця компанія демонструє величезний прогрес і запроваджує нові стандарти якості на своїх АЗК. Вони такі, що навіть у Польщі та Німеччині не так просто знайти заправки з аналогічним рівнем обслуговування, власними супермаркетами і ресторанами. А наміри відкрити в Україні новий гірськолижний курорт, не гірший ніж в Австрії, конкурента Буковелю, та ще й під час війни, свідчать про амбіції і впевненість власників та менеджменту OKKO. Інвестиції становитимуть близько $1,5 млрд, і цей вітчизняний проєкт заслуговує на повагу.
Багато інших підприємців, які брали участь у конкурсі, теж мають визначні кейси.
Наприклад, підприємцем року за версією читачів NV став Олег Калашніков, співвласник мережі Добробут. Остання впроваджує новітні стандарти якості в українській медицині, яким позаздрять і європейці.
Або ж Аврора, яку представляють Лев Жиденко й Тарас Панасенко (номінація Innovation Excellence), — одна з найдинамічніших вітчизняних мереж зараз. Вона активно розвивається не лише вдома, а й за кордоном.
Корпорація Біосфера, яку заснував відомий підприємець Андрій Здесенко (журі номінувало його відзнакою Sustainable Business), придбала австрійський бренд Alufix і завод у Румунії. Схожа історія і в Kormotech, яка виробляє їжу для тварин, — її співвласник Ростислав Вовк брав участь у конкурсі та переміг у номінації Expansion Leader: компанія розвиває бізнес в Україні, балтійських країнах, а свою продукцію поставляє навіть у Катар та Нігерію.
Кілька тижнів тому я зустрічався з головою одного американського фонду, яка раніше працювала в Афганістані, Іраку та Сирії. І в жодній із цих країн, які стикнулися з війною, бізнес не відновлювався так швидко, як в Україні.
Наші підприємці дивують світ: вони не лише працюють у надскладних умовах, а й підтримують волонтерів та стали однією з опор ЗСУ. А ще — здійснюють успішну експансію за кордон. Понад 6 млн українців виїхали під час вторгнення і зараз добре розуміють, що розвиток сервісу і технологій в Україні часто-густо вищий, ніж у багатьох країнах Європи. Під час одного зі своїх інтерв’ю я запитав Крістіну Дорош, віцепрезидентку та регіональну менеджерку Visa в 17 країнах (а це Південно-Східна Європа, Центральна Азія, Кавказ, Україна та Молдова), про те, у якій із них найвищий рівень диджиталізації. І отримав відповідь: в Україні.
Підтримувати бізнес та розповідати про цікаві кейси — наш обов’язок. Я впевнений, що Василь Даниляк гідно представить Україну на міжнародному конкурсі Підприємець світу, який пройде в червні. Хочу також подякувати за підтримку ПроКредит Банку, завдяки якому ми змогли розповісти про важливість і внесок українського бізнесу якомога ширшому колу читачів.
Цей матеріал опубліковано в журналі NV № 2 за квітень 2025 року. Придбати цей номер журналу можна тут.