Про це, як йдеться в колонці NV Бізнес, пише експерт фінансового ринку з досвідом роботи в JP Morgan, Deutsche Bank Роман Сульжик. «Як влучно сказав один американський аналітик, „Трамп абсолютно непередбачуваний, але в одному постійний — він завжди захищає інтереси Росії“… Останні 50 років світ будував глобальну, постіндустріальну економіку. Так, дешеві „робочі руки“ і виробництво переїжджали в менш розвинені країни, а в багатих залишалися сервіси і капітал», — зазначив експерт.
Він також підкреслив: «Це справді зіштовхнуло нижні 25% населення з великими проблемами — немає освіти, щоб робити висококваліфіковані роботи, а низькокваліфіковані переїхали в дешеві країни. Звідси й протестне голосування — добре присипане згори іммігрантами та трансгендерами в жіночих видах спорту».
«Білл Клінтон нещодавно дуже добре пояснив чому це сталося. Він сказав, що коли він робив NAFTA, договір про вільну торгівлю з Мексикою та Канадою, там була друга частина — соціальна підтримка робітникам, які залишилися без робіт і набагато краще медичне обслуговування. Але республіканці заблокували цю частину. Обамі вдалося протягнути тільки медичне страхування для всіх громадян. Весь свій перший термін Трамп намагався його знищити.
Саме тому маємо, що маємо. Спроби Трампа тарифами повернути виробництво в США приречені на провал. Не будуть робітники в Америці працювати так, як у Китаї чи В’єтнамі – по 12 годин на добу, з пісянням у пластикові пляшки і 5 хвилинними перервами кожні три години. Такі робочі місця вже є в Амазоні, і чомусь вони американцям не дуже подобаються.
Саме тому логічніше було б оподатковувати корпорації та заможних, і робити кращий соціальний пакет для тих, хто опинився за бортом прогресу. Нехай мають універсальний дохід, і стають інфлюенсерами в інтернеті та моделями OnlyFans”, — зазначив експерт.
Він також підкреслив: «Але тоді ці люди не голосуватимуть за республіканців. Тому краще звинувачувати в їхніх проблемах іммігрантів та інші країни, запроваджувати тарифи, що б’ють по найбідніших, і зменшувати податки для багатих. Те, що фондовий ринок втратив понад 5 трильйонів доларів з моменту інавгурації Трампа, найкраща демонстрація того, чому такий підхід — маячня. Навіть за податкової ставки 20% ці паперові доходи могли б принести трильйон податків — які зараз просто зникли».
«Аргумент про те, що в Америці зникли стратегічні індустрії теж примарний. Можна було їх точково стимулювати, як це робив Байден із мікрочипами. Так, речі виробляють у союзників, а не в США і це ризик, але для цього у вас і є найкраща армія у світі. Щоб захищати своїх союзників і ланцюги поставок.
Але замість цього, розмова зараз йде про те, щоб виходити з НАТО і кидати союзників сам на сам з потенційними загрозами. Південна Корея і Японія вже сказали, що будуть координувати з Китаєм відповідь на американські тарифи. Вийшло.
У всьому цьому є і позитивні наслідки. Honeymoon, або медовий місяць кожного нового президента — коли йому можна робити все, для Трампа вже офіційно закінчився. І те, що він не включив Росію до переліку тарифів, ускладнює йому подальші «подарунки» — знімати санкції, тиснути на Україну тощо. Не те що він не намагатиметься цього робити, просто це стане важче.
А нам треба продовжувати триматися. Індекс Московської біржі падає два тижні поспіль — найдовше в історії. Навіть там розуміють, що їхні надії на те, що Дональд їх врятує, закінчуються”, — зазначив експерт.
Президент США Дональд Трамп оголосив про введення мит США на продукцію з більшості країн світу. США запровадили щонайменше 10% мита практично на всі товари, що імпортуються до Сполучених Штатів, а також ще вищі тарифи для десятків країн із найбільшими торговельними дефіцитами у відносинах зі США.
США стягуватимуть із країн Європейського союзу тарифи в розмірі 20%, із В’єтнаму — 46%, Тайваню — 32%, із Японії – 24%, із Південної Кореї – 25%, із Таїланду — 36%, зі Швейцарії – 31%, з Індонезії – 32%, із Малайзії – 24%, із Камбоджі – 49%, із Великої Британії – 10% та з ПАР — 30%.
Щодо таких країн, як Росія і Білорусь нові тарифи не введені. США заявили, що не стали запроваджувати мита на імпорт товарів з Росії та Білорусі, оскільки продукція з цих країн не поставляється на американський ринок.
Новий тариф для України становитиме 10% – мінімальна базова ставка.
Таке ж оподаткування застосовується до товарів з Австралії, Великої Британії, Бразилії та інших країн. Мита набудуть чинності 9 квітня 2024 року.
З 5 квітня всі країни-імпортери почали платити мінімальний базовий тариф.
10-відсоткову ставку додаватимуть до вже наявних тарифів на товари з окремих країн. Для Китаю загальний тариф становитиме 44% (34% + 10%). Для ЄС — 30% (20% + 10%)
Крім того, США ввели 25% мита на імпорт автомобілів і запчастин. 25% мито на автомобілі почало діяти з 00:01 3 квітня (за східним часом).
25% мито на автозапчастини набуло чинності з 00:01 3 травня.
Перелік оподатковуваних товарів включає:
— Легкові та вантажні автомобілі.
— Десятки видів запчастин (двигуни, трансмісії, електронні компоненти, гальмівні системи).
Міністерство торгівлі протягом 90 днів розробить процедуру для розширення списку. Транспортні засоби, що відповідають вимогам USMCA, отримають часткове звільнення.
Ба більше, з метою розширення власних повноважень щодо запровадження митних тарифів проти інших держав президент США видав указ про запровадження надзвичайного стану у зв’язку із загрозою економіці країни.
Народний депутат України Ярослав Железняк розповів, як мита вдарять по Україні. Крім того, голова профільного комітету Ради Данило Гетманцев оцінив вплив нових тарифів Трампа на Україну. У Мінекономіки відреагували на нові мита Трампа проти України.
А ось ЗМІ пишуть про те, що ЄС уже готує екстрені заходи, які пом’якшать наслідки запровадження Трампом тарифів. Ба більше, практично відразу з’явилася інформація про те, що світова економіка зіткнеться з третьою глобальною рецесією за 17 років.
Ну і як результат — ринки тут же відреагували на нові тарифи. Ба більше, тарифи тут же обвалили долар і викликали шок серед інвесторів. Крім того, мита Трампа вдарили по цінах на нафту.
Китай пригрозив помстою у відповідь на нові тарифи, оголошені Трампом, і закликав негайно скасувати їх. Ба більше, Китай одразу ж відповів на торгові мита Трампа, вдаривши по всьому американському імпорту 34% тарифами.
А ось канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав рішення Трампа про введення мит «найбільш руйнівним підвищенням за 90 років».
Прем’єр-міністр Франції Франсуа Байру заявив, що нові імпортні мита США створили «величезні труднощі» для Європи, а також стали «катастрофою» для Сполучених Штатів.
Reuters повідомив, що за 10 тижнів президентства Трамп посадив всю Азію в один тарифний човен.
Країни ЄС і всього світу тут же пообіцяли Трампу заходи у відповідь.
А ось IT-гіганти полегшено зітхнули, оскільки нові мита Трампа не торкнуться чіпів з Тайваню, зате нові тарифи обвалили акції світових брендів.
Уже підраховано розмір імпорту, якого торкнуться автомобільні мита Трампа. Ба більше, компанії з Чудової сімки втратили $1 трлн за добу. Також уже відомо, що мита Трампа обвалили ринок акцій США, а найбагатші люди планети втратили понад $200 млрд за день.
Щоправда сам Трамп заявив, що США отримають додаткові $7 трлн завдяки новим митам.