Курс гривні продемонстрував стійкість на тлі розв’язання глобальної торгової війни (Фото: НБУ / Flickr)
Гривня зараз виглядає найстабільнішою валютою світу, принаймні щодо долара. Про це в колонці для NV написав Сергій Фурса, інвестиційний банкір, заступник директора Dragon Capital.
«Курс української валюти продовжує стабільно стояти десь біля позначки 41,3 гривні за долар. Прив’язка до долара призводить до коливань щодо інших валют, таких як євро, радуючи українських експортерів, сконцентрованих на ринку ЄС. Тому мало хто в Україні стурбований американськими митами», — заявив експерт.
При цьому сам долар упав — на тлі значного зниження фондових ринків і різкого зростання інфляційних очікувань у США (до $1,1/євро на ранок 5 квітня за курсу $1,08/євро 2 квітня — до введення нових тарифів, — ред.).
«Щось перестали вважати інвестори США тією тихою запрудою, куди треба бігти в моменти великого шухеру. Що ми бачили, наприклад, у 2008 році. І це при тому, що боргові зобов’язання США значно зросли на тлі виходу інвесторів з ринку акцій. А ось хто продовжує вигравати — це золото, де майже кожен торговий день закінчується черговим рекордом вартості», — написав Фурса.
Він також зазначив, що на ринку внутрішніх розміщень України також панує спокій: «Мінфін продовжує мляво розміщувати ОВДП».
Водночас, упевнений Фурса, Мінфін України має порадіти даним за останній квартал 2024 року. Річ у тім, що внаслідок сповільнення української економіки, її зростання за 2024 рік становило 2,9%, що трохи нижче граничного рівня виплат за ВВП-варантами.
«Що ж, і так буває. Не завжди інвесторам у ці інструменти має щастити», — резюмував інвестбанкір.
А ось хто постраждав від мит Трампа, так це український ринок єврооблігацій: українські суверенні цінні папери втратили майже всі здобутки Трамп-трейду, коли зростали на очікуванні швидкого миру. За останній тиждень українські євробонди втратили близько 5 пунктів.
«Так само ринок майже й не реагує на чергові успіхи в переговорах з МВФ, де Україна примудрилася пройти вже 8-й перегляд програми», — написав Фурса.
Нові мита Дональда Трампа — розміри тарифів і реакція ринків
2 квітня президент США Дональд Трамп оголосив про введення мит США на продукцію з більшості країн світу.
Президент США запровадив щонайменше 10% мита практично на всі товари, що імпортуються до Сполучених Штатів, а також ще вищі тарифи для десятків країн із найбільшими торговельними дефіцитами у відносинах зі США.
США стягуватимуть із країн Європейського союзу тарифи в розмірі 20%, із В’єтнаму — 46%, Тайваню — 32%, із Японії – 24%, із Південної Кореї – 25%, із Таїланду — 36%, зі Швейцарії – 31%, з Індонезії – 32%, із Малайзії – 24%, із Камбоджі – 49%, із Великої Британії – 10% та з ПАР — 30%.
Щодо таких країн, як Росія і Білорусь нові тарифи не введені.
Новий тариф для України становитиме 10% — це мінімальна можлива базова ставка.
У Мінекономіки України заявили, що ситуація з введеними США митами «складна, але не критична».
До ранку 4 квітня фондові ринки США різко знизилися. Найбільше від введення мит постраждали технологічні компанії.