ПриватБанк (Фото: ПриватБанк / Facebook)
Як зазначає регулятор на своєму сайті, позивачі – шість компаній, пов’язаних із сім’єю Суркісів, намагалися оскаржити рішення НБУ про визнання їх пов’язаними з ПриватБанком особами та повернути понад $150 млн, розміщених на депозитах цих компаній і конвертованих в акції банку в рамках оскаржуваної ними процедури bail-in під час націоналізації ПриватБанку в грудні 2016 року.
Верховний Суд також виключив із постанови апеляційного суду висновки про те, що спір щодо договорів купівлі акцій ПриватБанку та стягнення коштів мав розглядатися в господарському суді, зазначив НБУ.
Верховний Суд закрив провадження у справі № 826/1317/17 за позовом компаній Суркісів проти Національного банку України, Міністерства фінансів України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та ПриватБанку. Ухвала Верховного Суду про задоволення касаційних скарг НБУ та ПриватБанку є остаточною та оскарженню не підлягає.
ПриватБанк уточнив, що справи «сім’ї та компаній Суркісів» розглядаються судами з 2017 року.
«Порушуючи процесуальне законодавство та подаючи однакові позови проти ПриватБанку до різних судів в Україні та на Кіпрі, вони намагаються довести, що були начебто незаконно позбавлені своїх депозитів, оскільки не є пов’язаними особами з ПриватБанком та його колишніми власниками Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим», — так описує їхню сутність державна фінустанова.
Приватбанк нагадав, що 2017 року суд першої інстанції (нині ліквідований Окружний адміністративний суд міста Києва) задовольнив позов іноземних компаній, пов’язаних із сім’єю Суркісів, та ухвалив стягнути з державного банку понад $250 млн, а загалом ідеться про спробу стягнути з державного банку понад $350 млн у судах різних юрисдикцій.
«ПриватБанк вітає рішення Верховного Суду. Перемога в цій справі доводить, що верховенство права і справедливість є основою демократичного суспільства. Це одна з чотирьох судових справ сім’ї Суркісів і пов’язаних із ними компаній проти державного ПриватБанку щодо оскарження законності bail-in під час націоналізації, що розглядаються в судах України та Кіпру», — своєю чергою прокоментувала це рішення членкиня правління з питань реорганізації та проблемних активів ПриватБанку Солвіта Деглава в релізі фінустанови.
ПриватБанк нагадав, що Верховний Суд наприкінці березня 2024 року також задовольнив касаційну скаргу ПриватБанку і Кабінету Міністрів і не дав змоги цим же компаніям-нерезидентам, наближеним до сім’ї Суркісів, стягнути з держави $350 млн на підставі незаконної постанови Печерського райсуду міста Києва про забезпечення позову.
Раніше повідомлялося, що Кабмін 18 грудня 2016 року ухвалив рішення про націоналізацію ПриватБанку. На докапіталізацію банку держава спрямувала понад 155 млрд грн.
Під час націоналізації ПриватБанку грошові кошти, розміщені компаніями-нерезидентами (CAMERIN INVESTMENTS LLP, SUNNEX INVESTMENTS LLP, TAMPLEMON INVESTMENTS LLP, BERLINI COMMERCIAL LLP, LUMIL INVESTMENTS LLP, SOFINAM INVESTMENTS LLP), пов’язаними з колишніми власниками банку, на депозитних рахунках кіпрської філії Банку, були включені до процедури bail-in, оскільки Національний банк України визнав сім’ю Суркісів пов’язаними з ПриватБанком особами.
У березні 2024 року повідомлялося про те, що олігархи намагаються стягнути з ПриватБанку $350 млн.
Крім двох позовів в українських судах різної юрисдикції (Печерський районний суд міста Києва та Шостий апеляційний адміністративний суд), компанії-нерезиденти, які пов’язані із сім’єю Суркісів, намагаються отримати необхідне рішення і в суді на Кіпрі (справа № 2510/2017).
За даними Національного банку України, ПриватБанк станом на початок 2025 року посідав перше місце за загальними активами (947,13 млрд грн, або 25,3%) серед 61 банку країни.