Директор програми “Північна Америка” Ради зовнішньої політики “Українська призма” Олександр Краєв розповів УНІАН, якою буде реакція світу на розв’язання США торгової війни, та що це значить для України.
Пане Олександре, на вашу думку, якої реакції варто очікувати на рішення Сполучених Штатів застосувати безпрецедентні мита з мінімальною ставкою в 10% щодо безлічі країн?
Реакцію, у принципі, ми вже бачимо. Ті, кого ці тарифи уразили найбільше, вже починають вводити свої тарифи у відповідь. У першу чергу, це Канада, КНР, Європа. Думаю, інші також підтягнуться.
Варто сказати, що деякі ситуації взагалі можна назвати ідіотськими. Приміром, буквально вчора Ізраїль, граючи на випередження, навіть підіграючи Трампу, зняв мита з усіх товарів, які ідуть зі Сполучених Штатів. Але, все-рівно Ізраїль отримав 17% мита на усі свої товари. Ситуація виглядає абсолютно абсурдною навіть з точки зору трампівських прихильників…
Тепер хтось буде намагатися домовлятися, хтось буде вводити такі самі тарифи, хтось буде просто чинити на Трампа інший тиск. Але, так чи інакше, зараз усі почнуть з Трампом говорити.
Тобто, це така “дипломатія по-трампівськи”?
Як би парадоксально це не звучало, але, у принципі, все, що він зробив – це для дипломатії. Умовно кажучи, ці мита – це таке собі запрошення: запропонуйте нам, американцям, щось таке, щоб ми вас вважали за хороших людей, відповідно, зняли з вас тарифи й ми продовжили спілкуватися. Важко сказати, якого формату чи штибу можуть бути ці переговори, але все буде вирішуватись ними. Все було зроблено для того, щоб усі почали їздити у Вашингтон, виходити на телефонні дзвінки і намагатися якось цю проблему розв’язати.
Однак така “дипломатія” провокує і дзеркальну реакцію. Тобто, на США ця торговельна війна теж сильно вплине?
Вже за перші години загальний товарооборот у світі впав на два трильйони доларів. Чим далі – тим буде гірше. Ми будемо бачити падіння ринків, зниження активів, поповзуть уверх кредитні ставки, ціни виходитимуть з-під контролю… Коротше кажучи, Трамп запустив найнегативніший сценарій розвитку глобальної економіки, який тільки можна було уявити.
Ринок США вже кровоточить. Якщо кровоточить ринок США, тобто – падають усі ціни, це має repel effect (ефект відображення, відштовхування). “Кола” розходяться по воді і впливають на усі ринки, адже глобалізована економіка – це не жарт. Якщо Трамп думає, що можна просто закрити глобалізовану економіку і перейти на закриті режими – воно так не працює. Яким би ти не був генієм (як себе називає президент США), яким би ти не був класним економістом, проти системи не попреш. А тому те, що зараз робить Трамп, суперечить системі. Це як вірус в цій системі, і цей вірус буде її лихоманити.
Як ви оцінюєте дії Китаю, який закликає американців негайно скасувати усі ці заходи?
Це абсолютно очікувано. Очікувано, що між КНР та США почалася ця нова торговельна війна. Трамп її обіцяв ще з кінця свого першого президентського терміну. Очікувано, що Китай закликає Америку поступитися. Очікувано, що Китай зараз буде реагувати аналогічними тарифами… Тут немає нічого дивного. Це таке собі класичне протистояння часів холодної війни.
А як щодо реакції Європейського Союзу? В ЄС кажуть, що підготують відповідь США, однак не зараз. Тобто, не поспішають вводити зустрічні мита, а трохи відтягують цей момент.
Я би сказав, що європейці діють правильно. Це відтягування не означає, що вони нічого не робитимуть. Воно просто означає, що зараз вони неформальними каналами доносять американцям, що саме вони зроблять, і наскільки це вдарить по США. Крім того, потрібно пам’ятати, що європейці можуть загравати із Вашингтоном. Приміром, темою того, що вони підуть на якусь домовленість із Китаєм. Скажімо, відкриють їм автомобільний чи енергетичний ринки, чи інші якісь частини власних технологічних здобутків. Тобто, у європейців є дуже багато важелів. І зараз їх задача так представити їх американцям, щоби вони почали переговори.
Як уся ця історія виглядає для України?
До України США ввели 10% мита. Пані Свириденко (очільниця Мінекономіки України) вже сказала, що це неприємно, але не катастрофічно. З цим треба працювати і ми будемо з цим працювати. Моя думка така: тільки ми підпишемо угоду по рідкісноземельних металах, це розв’яже, у принципі, і питання з митами також.
Але загалом уся ця історія з тарифами США для нас – велика проблема. Мало того, що Державний департамент і Міністерство фінансів США перетрусив масківський DOGE (Департамент ефективності уряду США) і тепер там просто залишиться дуже мало професіоналів. Зараз важко уявити, що на фоні всіх переговорів по тарифах вони ще будуть встигати займатися нашими проблемами.
Віталій Саєнко
довідка

Олександр Краєв
Директор програми «Північна Америка» Ради зовнішньої політики «Українська призма»
Випускник Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченко та Відкритого Університету Реформ.
Має досвід роботи в апараті Верховної ради України та в Міністерстві закордонних справ. В минулому молодіжний активіст.
Як експерт-дослідник, спеціалізується на зовнішній та внутрішній політиці США і загалом на міжнародній політиці у Північній Америці, а також на внутрішній та зовнішній політиці Великої Британії, зокрема на проблематиці ірландського кордону та конфлікту в Північній Ірландії.