ТЕС Салмісаарі (Фото: Helen Ltd.)
ТЕС Салмісаарі (Salmisaari) в Гельсінкі остаточно припинила роботу 1 квітня, ідеться на сайті Helen. Як зазначають у компанії, закриття ТЕС Салмісаарі на практиці означає кінець ери вугілля і підвищення самодостатності фінського виробництва енергії.
Очікується, що з припиненням використання вугілля для виробництва теплоелектроенергії щорічні викиди вуглекислого газу Helen скоротяться на 50%, а для Гельсінкі – приблизно на 30%.
Таким чином, загальний обсяг викидів у Фінляндії скоротиться майже на 2%. Для заміщення щорічного виробництва 175 МВт електроенергії та 300 МВт тепла на ТЕС Салмісаарі Helen планує використовувати електричні котли та теплові насоси, а також продовжить спалювати пелети та деревну тріску.
ТЕС Salmisaari — одна з найбільших і найстаріших у Гельсінкі. Основний її блок було запущено в роботу ще 1984 року.
У 2015 році почався процес модернізації станції. Вугільна станція поступово переходила на деревні пелети — біопаливо з торфу, деревини та відходів сільського господарства. Частка біопалива на Салмісаарі у 2015 році була доведена до 7%.
У березні 2025 року Helen завершила дослідну експлуатацію нового пелетного комплексу на Салмісаарі та ввела його в комерційну експлуатацію. Компанія також виробляє дослідну експлуатацію нових електричних котлів, комерційне використання яких заплановано на поточний опалювальний сезон.
Сумарна теплова потужність двох електрокотлів становить 100 МВт, а установки для спалювання пелет — 153 МВт.
Фінляндія збереже резервні вугільні потужності для забезпечення безпеки поставок, які можуть бути задіяні за необхідності. Крім того, деякі енергетичні компанії використовують невеликі обсяги вугілля у виробництві енергії з метою покриття пікового навантаження, резервування та забезпечення безпеки постачання.
Згідно з фінським законодавством, використання вугілля у виробництві теплоелектроенергії з 1 травня 2029 року буде заборонено.
Раніше повідомлялося, що в листопаді 2021 року понад 40 країн зобов’язалися відмовитися від вугілля, зокрема Україна.
У червні 2024 року найбільший енерговиробник Польщі вирішив відмовитися від вугілля.
В Україні до 2050 року можуть відмовитися від вугільної генерації та суттєво збільшити частку зеленої енергетики.