Президент США Дональд Трамп і український президент Володимир Зеленський перед розмовою в Білому домі, 28 лютого, 2025 рік (Фото: REUTERS/Nathan Howard)
Про це повідомляє Reuters.
«Він намагається відмовитися від угоди щодо рідкоземельних елементів, і якщо він це зробить, у нього будуть проблеми, великі, великі проблеми», — заявив Трамп журналістам на борту Air Force One.
28 березня Володимир Зеленський заявив, що Україна не визнаватиме військову допомогу США, надану раніше, як кредит.
«Якщо будуть ризикові речі для нас, то безумовно я буду це комунікувати.Якщо питання боргів, чесно, я не знаю… Але якщо там [в угоді про корисні копалини] це питання порушується, ми не будемо сприймати борги, коли ми говоримо про минуле. Якщо буде йтись про нову підтримку, тоді США можуть ставити ті чи інші умови. Ми розуміємо, що безкоштовно ця команда нічого нам робити не буде», — заявив президент, коментуючи «червоні лінії» України щодо нової угоди зі США.
Угода про критичні мінеральні ресурси між Україною та США — що відомо
4 березня президент України Володимир Зеленський заявляв, що Україна готова підписати угоду про корисні копалини зі США «в будь-який час і в будь-якому зручному форматі».
У ранніх варіантах угоди про корисні копалини, яку США пропонували Україні, не було згадок про гарантії безпеки, але пропонувалося створити фонд на 500 млрд доларів, щоб «компенсувати» допомогу США, що була в кілька разів меншою за обсягами.
Зеленський говорив, що у фінальному варіанті угоди не згадується «ні 500, ні 350, ні 100 млрд боргу», про який безпідставно заявляв президент США Дональд Трамп. Після цієї рамкової угоди Україна та США мали б укласти ще один договір, який регулював би роботу Інвестиційного фонду відбудови України — двосторонньої структури, яку мають створити Україна та США і куди Україна вкладатиме 50% майбутніх доходів від нових розробок корисних копалин.
11 березня в Офісі президента повідомили, що Україна і США домовилися «якнайшвидше» укласти всеосяжну угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів.
19 березня в Білому домі заявили, що зараз у пріоритеті перебуває досягнення миру в Україні, а не угода щодо рідкісноземельних металів.
27 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що умови за угодою зі США про корисні копалини постійно змінюються.
28 березня видання The Times, аналізуючи новий варіант угоди щодо ресурсів, повідомило, що той є приголомшливою ескалацією «спроби адміністрації президента США Дональда Трампа захопити контроль над природними ресурсами України”як ціну за посередництво у припиненні вогню.