Дональд Трамп (Фото: REUTERS/Marco Bello/File Photo)
Про це в колонці NV пише британський економіст, експерт з питань України Тімоті Еш.
Говорячи про те, чи зможе Україна продовжувати боротьбу за підтримки Європи, але без підтримки США, економіст зазначив: «Україна могла б певний час продовжувати боротьбу з огляду на попереднє планування/розміщення американських боєприпасів в Україні, яке спостерігається останніми місяцями — зусилля з її захисту від Трампа. Місяці – так, але рік чи більше — навряд чи, з огляду на залежність України та Європи від постачань американської зброї».
«Україна і Європа можуть покрити потреби у фінансуванні – Україна має 46 мільярдів доларів у валютних резервах і доступ до кредиту ERA на $50 млрд з іммобілізованих активів ЦБ РФ, а також більшу частину залишку належних ЄС 50 млрд євро MFA (макро-фінансової допомоги). Війна обходиться Україні в $100 млрд на рік на підтримку оборони — я стверджую, що необхідно $150 млрд на рік, щоб поставити Україну на ноги.
«Цінник» у $100−150 млрд на рік є прийнятним для 25-трильйонної європейської економіки, особливо якщо врахувати, що нездатність протистояти російській загрозі, ймовірно, призведе до збільшення витрат на оборону Європи на 250−500 млрд євро на рік. Ще краще, якщо Європа відмовиться від свого наполегливого захисту $330 млрд в іммобілізованих активах ЦБР, а замість цього передасть їх Україні, щоб та могла фінансувати свою власну оборону”, — зазначив економіст.
Він також підкреслив: «Ось тут-то і розбіжність: так, Трамп може не захотіти виписувати чеки на оборону України, але якщо Європа й Україна прийдуть із великою чековою книжкою, готові витратити сотні млрд доларів у США на оборону України та Європи, я просто впевнений, що Трамп і MAGA не зможуть відмовитися від перспективи збереження сотень тисяч — можливо, мільйонів — робочих місць у США.
Тож у чистому вигляді йдеться про те, щоб Європа усвідомила екзистенціальну загрозу з боку Росії, зрозуміла, що США більше не є гарантом їхньої безпеки, а отже, їм потрібно фінансувати Україну і зробити пропозицію президентству Трампа про довгострокову програму закупівель зброї. Якщо хочете, пограти на його самолюбстві – назвати це «Планом Трампа з оборони Європи», новим планом Маршалла. Це дуже важливо”.
Раніше повідомлялося, що адміністрація президента США Джо Байдена не встигне повністю реалізувати фінансування допомоги Україні, схвалене Конгресом навесні 2024 року, до вступу на посаду нового глави держави Дональда Трампа.
Заступниця речниці глави Міноборони США Сабріна Сінгх заявила: «Залишиться кілька мільярдів доларів повноважень для нової адміністрації, яка вирішуватиме, як розпорядитися ними».
За попередньою інформацією йдеться про $3,8 млрд на програму PDA, які залишаться невикористаними, попри обіцянки Білого дому витратити всю суму до кінця каденції Байдена.
Сінгх підкреслила, що подальша доля програми PDA залежатиме від рішень адміністрації Трампа.
Фінальний пакет військової допомоги для України від адміністрації президента США Джо Байдена, склав $500 млн.
Глава Пентагону Ллойд Остін оголосив про новий пакет військової допомоги для України від США саме на таку суму. За його словами, пакет допомоги передбачає додаткові ракети для протиповітряної оборони, боєприпаси, снаряди класу «повітря-земля», а також обладнання для підтримки винищувачів F-16.
Крім того, Україна отримає $2 млрд додаткової підтримки за результатами Рамштайну.