Ярослав Железняк (Фото: Верховна Рада / Facebook)
Про це в Telegram повідомив народний депутат України Ярослав Железняк. «Щоб ви розуміли весь цинізм ситуації з Енергоатомом і ідеєю будувати блоки. Фінансування буде за рахунок підняття тарифів. Вчора (14 січня — ред.) Галущенко заявив на зустрічі депутатам, що треба терміново викуповувати блоки у Болгарії. І вони „зекономили у минулому році на амортизації 21 млрд для цього, а за три роки буде більше“. І це прям головне», — наголосив депутат.
«Памʼятаєте я писав що… гроші від підвищення тарифів в два рази у «Енергоатому» зникли. І держава нічого додатково у вигляді дивідендів не отримала. І ось ці 21 млрд сховані під «амортизацію» і знайшлись. Сховані для оплати «великого атомного будівництва».
Давайте ще спрощу: вже підняли тарифи і вже ці гроші сховали і ось збираються пустити на свою корупційну схему. А так як ніхто… цю авантюру і в майбутньому безкорисно фінансувати не буде, то очевидно, що початок «великого атомного будівництва» дорівнює подальшому зростанню тарифів для його фінансування. В першу чергу, для населення”, — наголосив депутат.
Він також зазначив: «Коли депутати будуть тиснути зелену кнопку за цей схематоз — то по факту зроблять так, що щоразу, вмикаючи лампочку вдома ви будете допомагати комусь біля ОП в цій схемі стати трохи багатшим. Ось така фігня…точніше чиста математика і факти», — наголосив депутат.
Хмельницька АЕС розташована на заході України на кордоні трьох областей: Хмельницької, Рівненської та Тернопільської. Її почали будувати 1981 року, і зараз вона має два реактори. Перший був запущений 1987 року, другий — 2004-го. Обидва енергоблоки мають реактори типу ВВЕР-1000, сумарна потужність — 2000 МВт.
Як повідомлялося, раніше посол ЄС в Україні Катаріна Матернова заявила, що Євросоюз не фінансуватиме добудову енергоблоків ХАЕС, оскільки відповідний законопроєкт розробляли без консультацій з ЄС.
Кабінет міністрів схвалив скандальний законопроєкт у квітні 2024 року.
Міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що добудувати третій енергоблок ХАЕС можливо за три роки. Він пояснив, що під час добудови АЕС ідеться про кредитні кошти.
Народний депутат України, член комітету з питань енергетики Інна Совсун заявляла, що пропозиція про добудову енергоблоків на ХАЕС є неадекватною.
«Єдиною оцінкою вартості добудови енергоблоків є техніко-економічне обґрунтування будівництва, затверджене урядом ще у 2018 році, тобто вже 6 років тому. На той час оцінка проєкту становила 76,8 млрд грн, або понад $2,8 млрд. За ці шість років змінилося все. Але ніхто в уряді чи Енергоатомі не озвучує публічно новий кошторис», — зазначила вона.
Директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко заявляв, що гроші, виділені на добудову енергоблоків на ХАЕС, будуть «закопані просто так, без перспектив».
Микола Штейнберг, колишній головний інженер ЧАЕС після аварії, колишній голова Держкомітету з ядерної безпеки та заступник міністра енергетики, заявив, що сьогоднішні спроби відновити будівництво енергоблоків — більшою мірою балаканина і самореклама.
Лана Зеркаль, ексрадник міністра енергетики, надзвичайний і повноважний посол, назвала ідею добудови енергоблоків «казочкою».
Законопроєкт про добудову енергоблоків № 3 і № 4 ХАЕС кілька разів намагалися поставити на голосування, але згодом знімали з порядку денного. У липні 2024 року антикорупційне управління Верховної Ради виявило корупційні ризики в законопроєкті.