Берці та сухпайок солдата окупаційної армії РФ (Фото: REUTERS/Alexey Pavlishak)
Про це пише американське видання Foreign Policy, вказуючи, що амбіції Трампа покласти край війні Росії проти України посилили дискусії щодо потенційної мирної угоди, миротворчих сил та гарантій безпеки для Києва. Усе це передбачає, що Москва взагалі зацікавлена в угоді.
У той час як спецпредставник з питань України Кіт Келлог висловив припущення, що відмова Росії від мирної угоди спровокує зростання військової підтримки України, Трамп був неоднозначнішим, пише FP. Низка радників республіканця хотіли б скасувати або значно скоротити частку США в допомозі Україні.
У Європі ж необхідність значно збільшити оборонні витрати на тлі зростаючої загрози з боку Росії в поєднанні зі збільшеними витратами на підтримку України призведе до нового бюджетного тиску і, як наслідок, відчинить двері «для популістського опору».
Ці потенційні внутрішні конфлікти добре розуміють у Кремлі, і вони стануть ще однією причиною для Росії чинити опір мирній угоді, вказується в публікації.
Одне з очевидних рішень для компенсації різкого скорочення фінансової підтримки з боку США полягає у використанні $300 мільярдів заморожених російських активів, що зберігаються в західних банках, більша частина яких знаходиться в європейських фінансових інститутах.
«Якби адміністрація Трампа істотно скоротила допомогу Україні, $300 млрд заморожених активів змогли б замінити витрати США приблизно на шість або сім років», — підрахували у виданні.
Досі американські та європейські лідери неохоче використовували цей ресурс, однак тиск з боку адміністрації Трампа може спровокувати Європу на рішучий крок щодо конфіскації російських активів. На думку автора публікації, такий розвиток подій стане привабливим варіантом як для Європи, так і для США і, безсумнівно, може бути виправданий у рамках доктрини контрзаходів проти імперативного порушення Росією міжнародних норм.
24 грудня повідомлялося, що Україні від США надійшов $1 млрд, забезпечений доходами від заморожених російських активів. Це став перший транш із запланованих $20 млрд, які Сполучені Штати готові виділити за рахунок використання знерухомлених російських активів у рамках ініціативи G7.
3 січня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні Кабміну заявив, що країни Великої сімки та Євросоюзу 2025 року виділять Україні $50 млрд, забезпечених російськими замороженими активами.
«Наша мета цього року — розробити і затвердити механізм повної конфіскації російських заморожених активів на користь України. Ці кошти мають стати основою фінансування відновлення та стійкості України», — сказав прем’єр-міністр.