14% корпоративних кредитів в Україні припадає на «зомбі”-компанії (Фото: НБУ / Flickr)
Таку оцінку оприлюднив Національний банк у грудневому звіті про фінансову стабільність.
У своєму дослідженні Нацбанк поділив позичальників на кілька категорій: «зірки» та «майже зірки» (це компанії з відмінними та хорошими показниками), «темні конячки» (підприємства з незначними вразливостями), «інфіковані» (компанії з окремими незадовільними показниками) та «зомбі» (боржники з вкрай незадовільними результатами).
Проаналізовано вибірку компаній із кредитами в українських банках у листопаді 2024 року за даними фінансової звітності за 2023 рік. До вибірки увійшли найбільші приватні компанії з виручкою або чистими кредитами в банках понад 100 млн грн. Вибірка становила 4332 позичальники з кредитами обсягом 459 млрд грн — це майже три чверті валового корпоративного портфеля без урахування кредитів державним компаніям і старих NPL державних банків. Частка кредитів вибірки становить три чверті в працюючому і непрацюючому портфелях. Компанії, що потрапили до вибірки, згенерували 31% виручки всіх компаній у 2023 році. Для оцінки боржників, що входять до групи під загальним контролем (близько третини всіх кредитів), використано консолідовану звітність групи.
Результати дослідження 2024 року показують значне поліпшення порівняно з 2018-м, коли Національний банк уперше провів його.
Тоді на «зомбі» припадало близько третини корпоративного портфеля банків, а на «зірок» або «майже зірок» — менше чверті. Нині ці показники становлять 14% і 35% відповідно.
Найкращий фінансовий стан мають позичальники в торгівлі, харчовій промисловості та машинобудуванні. Найгірша ситуація в енергетиці (через російський енерготерор і давні проблеми з розрахунками за зеленим тарифом), будівництві та операціях з нерухомістю (через падіння ринку після початку повномасштабного вторгнення).
«Збереження клієнтами банків хорошого фінансового стану, незважаючи на руйнівні наслідки війни, відображає не тільки стійкість бізнесу, а й стандарти кредитування. Досвід попередніх криз змусив банки якісніше оцінювати стан своїх боржників», — пише НБУ.
Компанія-зомбі (англ. zombie company) — позначення компанії, що використовується засобами масової інформації, яка потребує постійних фінансових вливань для того, щоб продовжувати діяльність. За визначенням Банку міжнародних розрахунків (BIS), «зомбі» — це публічна компанія, якій щонайменше 10 років і яка має процентні платежі за позиками перевищують прибуток до сплати відсотків і податків.
Раніше повідомлялося, що Міжнародний валютний фонд несуттєво поліпшив прогноз зростання реального ВВП України до 4% у 2024 році, а також до 2,5−3,5% наступного року.