Газпромбанк (Фото: ОСР / Twitter)
Таку заяву, як повідомляє Інтерфакс-Україна, зробив глава угорського МЗС Петер Сійярто,зазначивши водночас, що США для забезпечення платежів за газ «зробили виняток із нещодавно введених санкцій проти Газпромбанку».
Крім того, влада США зробила подібний виняток і для Туреччини. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на міністра енергетики Туреччини Альпарслана Байрактара.
Таким чином Туреччина зможе платити за російський газ через підсанкційний банк. За словами Байрактара, турецька сторона провела «низку переговорів» з офіційними особами США, щоб вирішити це питання.
Раніше повідомлялося, що Мінфін США в листопаді 2024 року заніс до санкційного списку понад 50 російських банків, зокрема Газпромбанк, банк ДОМ.РФ, БКС банк та інвестиційний банк Сінара.
Газпромбанк обробляв платежі європейських країн за російський газ. До введення санкцій він залишався останнім держбанком РФ, який мав доступ до системи SWIFT і міжнародних валютних розрахунків. Раніше деякі американські обмеження вже стосувалися Газпромбанку, але нові санкції повністю позбавляли його доступу до доларової системи. Під санкції також потрапили дочірні банки, які працюють у Люксембурзі, Швейцарії, на Кіпрі, в Гонконзі та ПАР.
26 листопада 2024 року стало відомо про те, що Туреччина веде переговори зі США про пом’якшення режиму санкцій проти Росії, яке б дозволило їй і далі використовувати Газпромбанк для оплати імпорту природного газу.
5 грудня 2024 року стало відомо про те, що Угорщина слідом за Туреччиною звернулася до Міністерства фінансів США з проханням зробити для неї виняток із санкцій, запроваджених проти Газпромбанку, через який йшли платежі за постачання російського газу.
6 грудня 2024 року Володимир Путін дозволив іноземним компаніям платити за газ через посередників, а також скасував зобов’язання оплачувати російський газ тільки через Газпромбанк.
Тепер на відкритий російським постачальником рахунок допускається зарахування коштів «від третіх осіб» з метою оплати іноземною компанією поставок газу. Згідно з новим указом Путіна, тепер зобов’язання з оплати газу можна погасити не тільки грошима, а й шляхом зарахування взаємних боргів. Але платити за газ безпосередньо або через третіх осіб замовники, як і раніше, повинні в рублях.