Капітолій у Вашингтоні (Фото: REUTERS/Benoit Tessier/File Photo)
Про це повідомила пані посол України в США Оксана Маркарова в Facebook.
Пані посол зазначила, що проєкт закону підтримали 281 конгресмен, проти голосували 140 законодавців (16 республіканців і 124 демократи). Наступним кроком має стати схвалення NDAA Сенатом США, яке очікується наступного тижня, додала вона.
Маркарова підкреслила, що щодо України документ містить такі основні положення:
- Стаття 1303 законопроєкту продовжує заборону використовувати будь-які кошти на дії, що могли б призвести до визнання суверенітету Росії над окупованими територіями України.
- Стаття 1534 доручає міністру оборони США опрацювати можливість створення Центру передового досвіду з підтримки розробок та вдосконалення систем озброєння на основі штучного інтелекту. Серед функцій такого центру — сприяння взаємодії Пентагону з іноземними партнерами, в тому числі з Україною, для визначення кращих практик, інструкцій, стандартів і контрольних показників.
- У статті 6411 міститься доручення директору національної розвідки, держсекретарю й міністру фінансів подати до комітетів Сенату й Палати представників з питань розвідки, закордонних справ, Збройних сил, юридичних питань, фінансових питань та з асигнувань доповідь про фінансування Росією актів міжнародного тероризму.
Також на вимоги торішнього NDAA в оборонному бюджеті на 2025 рік виділяється $300 млн на потреби Ініціативи сприянні безпеці України (USAI).
Маркарова підкреслила, що у цьому році законопроект NDAA, затверджений Палатою представників, не містив положення щодо продовження терміну дії Закону про ленд-ліз для захисту демократії в Україні.
«У консолідованому тексті законопроекту відповідне положення не включено. Посольство продовжує вести активну роботу по збереженню цього механізму, який, зокрема передбачається у двопартійному та двопалатному законопроекті «Stand with Ukraine Act», — пише вона.
Закон про ленд-ліз для України — головне
9 травня 2022 року президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України. Він дозволяє прискорити постачання Україні озброєння, транспорту, продовольства та допомоги з США.
В тексті закону прописано, що президенту США «надаються розширені повноваження укладати договори з урядом України про надання в оренду або в лізинг оборонних засобів для захисту цивільного населення в Україні від російського військового вторгнення та для інших цілей».
Однак Київ та Вашингтон так і не уклали відповідні угоди, де були б прописані всі необхідні умови та об’єми військової допомоги. Також цей закон діяв лише 2022 і 2023 фіскальні роки в США.
З жовтня 2023 року американський закон про ленд-ліз дляУкраїни втратив чинність. Влада США мала б його продовжити на 2024 рік, але цього так і не зробила.